Vaľová o rodičovskom príspevku: Netrestajme deti za správanie rodičov!

Vaľová o rodičovskom príspevku: Netrestajme deti za správanie rodičov! Návrh na zníženie rodičovského príspevku na polovicu pre rodičov, ktorí počas štyroch rokov pred vznikom nároku na tento príspevok neodpracovali spolu minimálne 270 dní, ide podľa poslankyne Jany Vaľovej (Smer-SD) proti deťom. "Nemali by sme trestať deti za správanie ich rodičov," povedala počas rozpravy k návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku.

Parlament by mal podla nej preto tento návrh zamietnut ako celok. S tým však nesúhlasí jeden z predkladatelov návrhu, poslanec Ludovít Kaník (SDKÚ-DS). "Co sme slepí. Nevidíme, kam tieto dávky putujú," spýtal sa.

Štát by mal podla Kaníka z usporených penazí radšej zvýšit rodicovský príspevok pre rodicov, ktorí sa zodpovedne starajú o deti. Súcasný princíp, podla ktorého sa dá zo sociálnych dávok žit lepšie ako z príjmu z práce, považuje Kaník za zlý.

"Necháme deti zahynút od hladu a ked budú napoly mrtve, poskytneme im zdravotnú starostlivost," uviedla k návrhu exministerka práce Viera Tomanová. Ak parlament schváli zmeny pri poskytovaní rodicovských dávok, polovicu zo 194,7-eurového rodicovského príspevku môže od júla tohto roka stratit cast už v súcasnosti tehotných žien.

Nárok na rodicovský príspevok v plnej výške totiž majú mat iba tí rodicia, ktorí pocas štyroch rokov pred vznikom nároku odpracovali spolu minimálne 270 dní. Za rovnakú aktivitu ako je práca, sa má považovat aj štúdium na vysokej škole, absolvovanie vysokej školy v 1. alebo 2. stupni alebo strednej školy.

V opacnom prípade sa rodicovský príspevok zníži na polovicu. Rovnaké podmienky navrhujú poslanci za SDKÚ-DS Ludovít Kaník, Štefan Kužma a Zoltán Horváth spolu s poslancom za SaS Kamilom Krnácom zaviest aj pre vznik nároku na príplatok k príspevku pri narodení dietata.

Ak ani jeden z rodicov nesplní podmienku o práci, resp. o štúdiu, rodicia stratia nárok na príplatok k príspevku pri narodení dietata. Cielom navrhovatelov je zvýšit motiváciu nájst a udržat si zamestnanie a zároven odstránenie negatívnej motivácie zabezpecovat si príjem cez sociálne dávky. V prípade rodicovského príspevku pritom predpokladajú poslanci úsporu verejných financií vo výške 44 miliónov eur rocne a pri nových pravidlách pri vyplácaní príplatku k príspevku pri narodení dietata sa predpokladá úspora vo výške 5,92 milióna eur rocne.