Nepracujúcim rodičom sa nič uberať nebude, stopla to Vaľová zo Smeru

Nepracujúcim rodičom sa nič uberať nebude, stopla to Vaľová zo Smeru Rodicovské príspevky pre rodicov, ktorí pocas štyroch rokov pred vznikom nároku na tento príspevok neodpracovali spolu minimálne 270 dní, sa napokon znižovat nebudú. Poslanci totiž súhlasili s procedurálnym návrhom Jany Valovej (Smer), aby sa v prerokúvaní návrhu dalej nepokracovalo.

Proti procedurálnemu návrhu Valovej bolo iba 41 poslancov bývalej koalície, za návrh hlasovalo 69 poslancov. O poslaneckom návrhu Ludovíta Kaníka (SDKÚ-DS), Kamila Krnáca (SaS), Štefana Kužmu (SDKÚ-DS) a Zoltána Horvátha (SDKÚ-DS) sa tak napokon v druhom cítaní ani nehlasovalo.

Návrh na úpravu podmienok vyplácania rodicovského príspevku mal pritom byt podla jedného z predkladatelov Štefana Kužmu z SDKÚ-DS motiváciou pre mládež k zodpovednejšiemu správaniu. Mladí by sa totiž podla neho mali skôr, ako si založia rodinu, snažit získat aspon ucnovské vzdelanie, alebo získat nejakú prácu. Podla Kužmu mal pôsobit na mladých, aby napríklad už v 14-tich rokoch nezakladali nezabezpecení rodiny.

Ešte otvorenejšie sa k návrhu vyjadril v rozprave Kužmov stranícky kolega z SDKÚ-DS Ondrej Matej. „Rodenie detí nemôže byt zamestnanie a štát takéto zamestnanie nemôže podporovat,“ uviedol pri prerokúvaní návrhu v pléne Národnej rady SR. Podla Mateja je totiž problémom, že niektorí ludia sa naucili žit na sociálnych dávkach a zarábat na rodení detí. Rodicovské príspevky tak casto nesmerujú na zaobstaranie detí, ale na alkohol, cigarety a automaty.

Podla Tomanovej by návrh matky trestal

Proti však bola exministerka práce a poslankyna za Smer-SD Viera Tomanová. Tieto návrhy sú podla nej namierené na trestanie matiek, ktoré žijú v regiónoch s vysokou nezamestnanostou. Podla Tomanovej treba skôr hovorit o tom, ako dat týmto sociálne odkázaným ludom prácu, v com pravicová vláda podla nej neurobila nic. Návrh na zmenu podmienok vyplácania rodicovského príspevku tak Tomanová považuje za nástroj, akým sa majú usporit financné prostriedky na tých najslabších a ktorý ide proti detom.

Návrh pocítal s tým, že polovicu zo 194,7-eurového rodicovského príspevku by mohla od júla tohto roka stratit cast už v súcasnosti tehotných žien. Nárok na rodicovský príspevok v plnej výške totiž mali mat iba tí rodicia, ktorí pocas štyroch rokov pred vznikom nároku odpracovali spolu minimálne 270 dní. Za rovnakú aktivitu ako je práca, sa malo považovat aj štúdium na vysokej škole, absolvovanie vysokej školy v 1. alebo 2. stupni alebo strednej školy. V opacnom prípade sa rodicovský príspevok mal znížit na polovicu.

Rovnaké podmienky navrhovali poslanci za SDKÚ-DS Ludovít Kaník, Štefan Kužma a Zoltán Horváth spolu s poslancom za SaS Kamilom Krnácom zaviest aj pre vznik nároku na príplatok k príspevku pri narodení dietata. O tomto návrhu ešte poslanci nehlasovali. Ak by ani jeden z rodicov nesplnil podmienku o práci, resp. o štúdiu, rodicia stratia nárok na príplatok k príspevku pri narodení dietata. Cielom navrhovatelov je zvýšit motiváciu nájst a udržat si zamestnanie a zároven odstránenie negatívnej motivácie zabezpecovat si príjem cez sociálne dávky.

V prípade rodicovského príspevku pritom predpokladali poslanci úsporu verejných financií vo výške 44 miliónov eur rocne a pri nových pravidlách pri vyplácaní príplatku k príspevku pri narodení dietata sa predpokladá úspora vo výške 5,92 milióna eur rocne.