Poľský Švejk prišiel do Humenného s fajkou, ukrajinský s knedľou

Poľský Švejk prišiel do Humenného s fajkou, ukrajinský s knedľou Prvé májové dni tieklo pivo na Švejkových pivných dňoch potokom. Desať pivovarov zo Slovenska, Česka, Poľska a Belgicka ponúkalo v stánkoch na námestí 40 druhov zlatistého moku. Dorazil aj poľský dobrý vojak Švejk, hoci nie vlakom, ale na koči. Spoza druhej hranice prišiel bronzový Švejk. Kde bude stáť, rozhodnú Humenčania.

HUMENNÉ. Švejkove pivné dni usporiadala humenská radnica po prvýkrát.

Myšlienku podujatia podporili dve skutočnosti. Do roku 1989 bolo Humenné známe tým, že sa v ňom ako jedinom meste dali kúpiť všetky druhy piva, ktoré sa vtedy vyrábali v Československu, najmä svetoznáme české značky. Zaslúžili sa o to prevádzkovatelia miestnych reštauračných zariadení a obchodov.

„Zrejme mali dobré vzťahy na obchodnom úseku pivovarov a vzhľadom na to, že v našom regióne nebol žiaden, tak k nám mohli dovážať rôzne druhy piva,“ vysvetlil zástupca primátorky Andrej Semanco (HZDS).

Druhým podporným faktom je socha dobrého vojaka Švejka pri železničnej stanici, ku ktorému pivo nepochybne patrí.

Prvý vojak Švejk bol z Poľska

Švejk dorazil na pivný festival na humenské námestie na koči. S partiou kamarátov v dobových uniformách vojakov c.k. armády prišiel z poľského Przemyslu.

Mariusz Bednarz, nadšenec vojenskej histórie, v przemyslskej pevnosti pracuje ako turistický sprievodca.

Hodnovernosť replík uniforiem potvrdil podpredseda združenia Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy Radoslav Turik. Klub spolu so sninskými kolegami z KVH Karpaty „dodal“ vojakov cárskej ruskej armády.

Uniformy si nadšenci kupujú v špecializovaných army shopoch.

„Je to vyše tisíceurová záležitosť. Keď si k tomu prirátate ešte expanznú zbraň, ktorej hlaveň je zavarená, aby nemohla strieľať, ide to do peňazí,“ hovorí Turik.

Plná poľná rakúsko–uhorského vojaka vážila vyše tridsať kilogramov. „Možno aj viac. Dlhý ťažký kabát, hrubá deka či bodák. Len puška vážila vyše päť kíl. Netreba zabúdať na to, že vojaci boli chudí, stále hladní a unavení, mladí dedinskí chlapci. Žiadni svalnatí vytrénovaní borci,“ dodáva.

Druhý vojak Švejk prišiel z Ukrajiny

Druhý vojak Švejk prišiel na prvého mája na pivné dni z ukrajinského Užhorodu. Pavlo Čučka, pracovník medzinárodných vzťahov na mestskom úrade v Užhorode, spolu s primátorkou Janou Vaľovou (Smer) odhalili nevšedný dar.

Ukrajinský Švejk je vlastne stojan na bicykle, na vrchole ktorého pokojne obkročmo sedí dobrý vojak s knedľou v ruke.

Podobný sa nachádza nielen u ukrajinských susedov, ale aj v českej Lipnici nad Sázavou.

„Na odhalenie sochy prišiel vnuk Jaroslava Haška Richard. Myšlienka sa mu veľmi zapáčila, a stojan putoval do Česka,“ vysvetľuje autor sochy Michajlo Kolodko.

Hlavnou myšlienkou je doplniť Švejkove cesty a prepojiť nimi celý región. „Vzdialenosť medzi oboma našimi mestami nie je taká veľká, aby sa nedala prekonať aj na bicykli. Rozvíjal by sa tak aktívny turistický ruch,“ hovorí mladý sochár.

Čoskoro by sa k obom mestám mal pripojiť aj Przemysl.

„Švejk by mal skrátka spojiť krajiny, kde sa pije pivo a je knedľa. Náš Švejk je jedinou sochou s knedľou v ruke. V Zakarpatí sa knedľa v kuchyni objavila až medzi dvoma svetovými vojnami. Dovtedy sme ju nepoznali. Dnes je bežnou a veľmi obľúbenou súčasťou nášho jedálnička. Pre nás je Švejk ten, čo k nám priniesol knedľu,“ dodal Kolodko.
Mohli by sa stať tradíciou

Fakt, že podľa slávnej Haškovej knihy Švejk pil v Humennom „železitú“ vodu a nie pivo, Humenčanom vôbec neprekážal.

„Pivo k Švejkovi rozhodne patrí. Keď odchádzal z pelhřimovskej stanice, pil ho s rumom,“ povedal Ján Lukáč.

„Mesto začína žiť iným štýlom. Možno niekto povie, že kopírujeme Nemcov, ale veď vziať si dobrý príklad nie je na škodu. Určite by sa mala takáto akcia opakovať,“ dodal.

„Je prvý máj, tak som vyšla do ulíc. Je tu plno ľudí. Ešte som ani nestihla ochutnať pivo,“ nenechala si ujsť kultúrny program Anna Dobrovolská, ktorá mala na starosti malé vnúča v kočíku.

Pre Mikuláša Škovrana mali pivné dni hlavne spoločenský rozmer. „Ja pivo nepijem. Či pil Švejk v Humennom pivo, to neviem povedať, ale dnes je tu pivárov dosť. Stretol som už veľa známych, ktorých som dlho nevidel,“ povedal.

Zdroj: http://humenne.korzar.sme.sk/c/7189815/polsky-svejk-prisiel-do-humenneho-s-fajkou-ukrajinsky-s-knedlou.html