Humenné hospodárilo s 2,6-miliónovým prebytkom, peniaze z neho pôjdu na viaceré investície

Humenné hospodárilo s 2,6-miliónovým prebytkom, peniaze z neho pôjdu na viaceré investície

Mesto Humenné je aj tento rok ekonomickým lídrom na Zemplíne. Predurčuje ho k tomu rekordne nízka nezamestnanosť 10,85 percenta, hotovostný prebytok rozpočtového hospodárenia na úrovni 2,61 milióna eur a nízke 11-percentné zadlženie pri 60-percentnom limite, ktoré určilo Ministerstvo financií.

 

V poradí tretie tohtoročné Mestské zastupiteľstvo v Humennom dnes schválilo aj Záverečný účet mesta za rok 2016. Humenská samospráva v uplynulom roku príkladne hospodárila, keď napr. plánované bežné príjmy v schválenom rozpočte splnila na 107 percent a bežné výdavky dosiahli len 95 %. Celkovo po započítaní všetkých príjmov, výdavkov a finančných operácií dosiahol hotovostný prebytok takmer 23-miliónového rozpočtu výšku 2 613 663 eur. Upravené hospodárenie mesta po odpočítaní zdrojov účelovo určených na použitie v roku 2016, bol celkovo 2 397 076 eur.

 

Podľa opozície sa v meste nič nerobí, koalícia to popiera
Opoziční poslanci kritizovali najmä neukončenie investičných akcií, ktoré sa presunuli na tento rok. Išlo najmä o rekonštrukciu futbalového štadióna, ktorá bude pokračovať ďalšími prácami už toto leto. „V Humennom sa nerobí nič, preto je taký vysoký hotovostný prebytok“, vyhlásil počas rozpravy poslanec Miloš Meričko (SP).

 

Humenčania pritom určite zaregistrovali, že sa uplynulý rok aj za ich podielové dane kompletne opravila strecha a osvetlenie Zimného štadióna, chodníky na uliciach Krátka, Mierová, Laborecká, Sninská, Kudlovská, Nemocničná, Školská, Třebíčska alebo Puškinova. Nového šatu sa dočkala strecha na Dome smútku, nainštalovalo sa aj nové ozvučenie obradných miestností aj cintorína, či opravilo sa chladiarenské zariadenie.

 

Vo viacerých základných a materských školách sa realizovali väčšie stavebné práce, vrátane rekonštrukcie telocviční na ZŠ Jána Švermu a ZŠ SNP, ústredného kúrenia a rozvodov teplej vody v ZŠ Pugačevova, či výmeny okien. Peniaze z rozpočtu išli aj na stavebné úpravy medzigarážových priestorov na Sídlisku III, osvetlenie viacerých priechodov pre chodcov, či obnova pamätného cintorína Padlí sovietskej armády ako aj viaceré investície na humenskom kúpalisku, ktoré pokračujú aj v tomto roku.

 

Viceprimátor: Za hospodárenie nás pochválil aj guvernér NBS
V diskusii poslanec Smeru Pavol Lopanič uviedol, že Humenné dáva nezanedbateľné peniaze z rozpočtu na nadštandardné benefity pre svojich občanov, ako je napr. bezplatné cestovanie pre vybrané skupiny obyvateľov v MHD, resp. stravovanie seniorov a tie nielenže zostali zachované, ale týkajú sa aj väčšieho okruhu ľudí ako doteraz. Jeho kolega Ondrej Mudry na margo kritiky opozičných poslancov ohľadom finančného hospodárenie mesta skonštatoval, že aj napriek nezvyšovaniu daní a poplatkov, sa v meste znížil dlh, pokračovali v poskytovaní benefitov pre občanov a realizovali viaceré investície v duchu volebného programu primátorky mesta a ich strany. Viceprimátor Andrej Semanco hovoril, že hospodárenie mesta pri nedávnom osobnom stretnutí pochválil aj guvernér Národnej banky Slovenska. Zároveň potvrdil, že do konca budúceho roka budú zrekonštruované všetky autobusové zastávky v meste.

 

Primátorka Vaľová: Ak nič nerobíme, prečo nám neustále vzrastá majetok?
„Už roky patríme k najlepšie hospodáriacim mestám u nás a pravidelne končíme v účtovnom prebytku hospodárenia, lebo pri plánovaní rozpočtu a jeho výdavkov používame zdravý gazdovský rozum. Iné mestá nielen na Zemplíne, nám môžu závidieť, v akej finančnej kondícii sa už dlhšiu dobu nachádza Humenné. Hoci sa podľa niektorých poslancov tu nerobí nič, od môjho nástupu do funkcie primátorky v roku 2010 vzrástol majetok mesta o vyše 20 % na súčasných takmer 105 miliónov eur. Samozrejme, budeme pokračovať aj v schválených investičných akciách na rekonštrukciu ciest a chodníkov a výstavbu nových parkovacích plôch. Už onedlho začneme s výstavbou parkovacích plôch na Mierovej ulici a pripravujeme aj viaceré projektové dokumentácie pre rekonštrukcie občianskej vybavenosti,“ povedala primátorka.

 

Meričkov milión do asfaltu by skončil na prokuratúre
Poslanec Meričko neskôr neúspešne navrhol, aby zastupiteľstvo presunulo 1 milión eur z rezervného fondu mesta na rekonštrukcie ciest a chodníkov, na čo primátorka reagovala tým, že v takom prípade by mesto skončilo na prokuratúre. Takéto presuny finančných prostriedkov sú totiž v rozpore so zákonom, pričom mesto počas nedávnej kontroly NKÚ dostalo písomné upozornenie a varovanie po tom, čo na rovnaký účel vyčlenilo ešte v predminulom roku 50 000 eur. Rovnako neprešiel ani návrh poslanca Michala Babina (KDH), aby sa pri rozpočtových opatreniach navýšili prostriedky o 40 000 eur na projektovú dokumentáciu na lávku, resp. tretí most cez Laborec. Úspešnejšia bola poslankyňa Mária Cehelská (SOĽ), ktorá uspela s návrhom, aby sa mesto zapojilo do obchodno-verejnej súťaže vyhlásenej Prešovským samosprávnym krajom, na odpredaj budovy vysunutého pracoviska Obchodnej akadémie v Humennom medzi ulicami Kukorelliho, 26. novembra a Vihorlatská. Niektorí opoziční poslanci navrhovali, aby sa v prípade úspechu táto budova prestavala na ďalšiu materskú škôlku. Podľa slov primátorky a viceprimátora by to bolo zbytočné, keďže mesto neeviduje ani jedno neumiestnené dieťa vo veku od 3 do 6 rokov, pričom všetky žiadosti rodičov sa darí úspešne vybavovať.

 

Peniaze na futbalový štadión, na výkup pozemkov a aj do škôl
Zastupiteľstvo schválilo v rámci rozpočtových opatrení na výkup pozemkov pre účely mesta na výstavbu nového cintorína vo výške 25 000 eur, obstaranie serveru vo výške 65 340 eur v súvislosti s poskytovaním elektronických služieb obyvateľstvu (e-government), navýšenie transferu pre 1. Humenskú a.s. na výstavbu futbalového štadióna vo výške 401 760 eur, či výdavky na výstavbu futbalového ihriska s umelým povrchom vo výške 100 000 eur. Na projektové dokumentácie chodníkov a ciest v meste pôjde okrem už schválených peňazí ďalších 50 000 eur, pričom viaceré z projektov potešia Humenčanov ešte tento rok. Zároveň poslanci schválili aj 24 000 eur na rôzne granty pre materské a základné školy v meste, kde napr. grant školská jedáleň pri ZŠ Dargovských hrdinov dostane 4 970 eur na nákup konvektomatu.

Zdroj: humenne.sk