"Máme sa čím pochváliť"

"Máme sa čím pochváliť"

Mesto Humenné, ktoré kedysi vzniklo zo starej slovanskej osady pri rieke Laborec, oslavuje v týchto dňoch 700. výročie prvej písomnej zmienky. Svoje okrúhle narodeniny si v tomto krásnom meste pripomenú viacerými atraktívnymi kultúrnymi a spoločenskými podujatiami, ktoré vyvrcholia galaprogramom na zrekonštruovanom Zimnom štadióne 16. septembra so začiatkom od 19.00 hod., kde okrem iných vystúpia Štátna filharmónia Košice, Marián Čekovský, viacerí miestni umelci, skupina Hex ako aj hlavná hviezda celých osláv – známa nemecká kapela Alphaville. To všetko pod režisérskou taktovkou známeho režiséra Jaroslava Moravčíka. Nielen o tom, čím momentálne žije toto jedno z najvýchodnejších miest na Slovensku, sme sa porozprávali s primátorkou Humenného a poslankyňou NR SR za Smer – SD Janou Vaľovou.

 

Pani primátorka, aké je to viesť mesto, ktoré už onedlho oslávi také významné výročie? Nezväzuje vás ešte nervozita, aby to celé dobre dopadlo?
Kvalitné zorganizovanie osláv pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o meste je pre nás veľkou výzvou. Hlavný program osláv bude trvať štyri dni, ale verím, že tím ľudí, ktorí na tom pracujú, sú skúsení a verím, že zvládnu tak náročné podujatie.

 

V čom vidíte výhody života v Humennom v porovnaní s inými mestami na Slovensku?
Som presvedčená, že Humenné je nielen jedným z najkrajších, ale zároveň aj najdynamickejšie sa rozvíjajúcich miest na východe Slovenska. Snáď to nikto nebude teraz odo mňa považovať za samochválu, ale dovolím si tvrdiť, že sme ekonomickým tigrom Zemplína. Z okolitých miest máme vďaka rozširovaniu výroby v priemyselných podnikoch a rozvoji malých firiem nielen najnižšiu mieru nezamestnanosti (momentálne je na úrovni 8,8 percenta, čo je najmenej v histórii), ale naši obyvatelia platia aj najnižšie miestne dane a poplatky na celom Zemplíne. K tomu ako bonus dostali tento rok bezplatne sety tašiek určených na vybrané druhy separovaného odpadu, k čomu sme podľa mojich informácií pristúpili zatiaľ ako jediné mesto na Slovensku. Zároveň Humenčania môžu aj tento rok využívať v porovnaní s inými mestami rôzne nadštandardné benefity ako je napríklad bezplatné cestovanie v MHD pre žiakov na 1. stupni základných škôl, či príplatky na stravovanie seniorov, ktoré sa od začiatku tohto roka nielenže zvýšili, ale týkajú sa aj väčšieho okruhu ľudí. Celkovo sa dá povedať, že Humenné od nástupu súčasného vedenia mesta začiatkom roka 2011 hospodári s vyrovnaným, sociálne zameraným a rozvojovým rozpočtom. Ten spĺňa všetky atribúty moderne rozvíjajúceho sa mesta, kde sa zameriavame na potreby všetkých našich obyvateľov bez rozdielu veku, kde sú prioritou výdavky do sociálnej oblasti, školstva, kultúry alebo do športu.

 

Aké sú možnosti trávenia voľnočasových aktivít v meste a jeho okolí?
V meste každoročne organizujeme množstvo atraktívnych kultúrnych a spoločenských podujatí ako je napr. Humenský jarmok, Švejkove pivné dni alebo populárne Vianočné trhy. Naši obyvatelia majú takisto mnoho možností na aktívne prežitie voľného času. Priamo v meste začínajú viaceré turistické značkované trasy alebo cyklocesty, ktorými sa dajú absolvovať rôzne príjemné prechádzky a túry s rodinou. V okolí Humenného je viacero zaujímavých prírodných atrakcií a nachádzajú sa tu aj prírodné, kultúrne a historické pamiatky. Fanúšikovia športu budú môcť už onedlho navštíviť náš zrekonštruovaný futbalový štadión alebo ihrisko s umelou trávou. Tento rok sme už zrekonštruovali kúpalisko, pred pár mesiacmi sa nám podarilo odovzdať aj vynovený hokejový štadión.

 

Kam by ste vo vašom meste odporučili ísť jeho návštevníkom?
Obávam sa, že až taký veľký priestor v tomto rozhovore nemáme… (úsmev) Návštevníci nášho mesta majú rôzne záujmy, záležalo by od toho, čo konkrétne preferujú. Každému by som isto odporučila návštevu nášho renesančného zámku, ktorý je jediný v celom Prešovskom kraji alebo nášho vynoveného námestia, kde stál aj obchodík, ktorý bol predlohou nášho jediného oscarového filmu Obchod na korze. Takisto by sa návštevníci mohli poprechádzať v lokalite Hubková, ktorá patrí aj do sústavy prírodného dedičstva Natura 2000. Po takýchto aktivitách isto dobre padne oddych v niektorej z reštaurácií v centre mesta, ktoré ponúkajú aj lokálne špeciality. Sme radi, že sa nám pri príležitosti 700. výročia mesta podarilo zrenovovať Valaškovský most. Bol postavený pred 117 rokmi rovnakou metódou ako známa Eiffelova veža v Paríži. Málokto vie, že cez neho prešli ruské vojská počas oboch svetových vojen, že bol aj podmínovaný, no zázrakom to prežil.

Zdroj: Slovenka