Prvý máj sme v Humennom oslávili vo svadobnom duchu

Prvý máj sme v Humennom oslávili vo svadobnom duchu

Mesiac máj sa vo všeobecnosti považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň bola vždy symbolom sily a dobrého rastu. Najvýznamnejšie postavenie medzi rastlinami mal vo zvykoch tohto obdobia strom, ktorý sa v tejto súvislosti označuje ako máj. Aj na Námestí slobody pred Mestským kultúrnym strediskom v Humennom sme postavili máj. A bola aj svadba.

 

Svadobné tradície pod holým nebom
Máj stavia obyčajne mládenec dievčaťu, o ktoré sa uchádza, a ich stavanie je rozšírené na celom území Slovenska. Ako máj slúžili najmä vysoké rovné stromy, ktorých vrcholce sa zdobili pestrofarebnými stuhami. Takýto vysoký a farebný máj sme postavili spolu s folklórnou skupinou Viňančan na humenskom námestí. Zároveň ste všetci mohli byť pri tom, ako májová láska vyvrcholila pravým východniarskym „vešeľom“ a svadobnou hostinou. Folklóristi nám predviedli ukážky tradičného čepčenia nevesty i redového tanca a nechýbali spievajúci svadobčania, ktorí prišli na voze s koníkmi. Pre všetkých návštevníkov boli zároveň pripravené stoly s občerstvením ako sa na správnu svadbu patrí, nechýbali koláče či pečené buchty, aj čo-to na osvieženie počas horúceho prvomájového dňa.

 

Primátorka ako svadobná mama
Na svadobnej hostine nemohla chýbať ani primátorka mesta Jana Vaľová, čoby svadobná mama. Počas redového tanca vytancovala nielen nevestu, ale krájala svadobnú tortu, ktorú neskôr ponúkla hosťom, ktorí zaplnili celé námestie. Svadobnými hosťami boli aj folklórna skupina Raslavičan a moderátorka Lenka „LeRa“ Rakárová. Pre najmenších boli pripravené stánky s cukrovou vatou, popcornom a trdelníkmi.