Ženy, ktoré to dokázali

Ženy, ktoré to dokázali

História si pamätá viacero významných žien, ktoré ovplyvnili samotné dejiny ľudstva. Aj v rámci Slovenska poznáme množstvo dám, ktoré sa zapísali do povedomia verejnosti svojimi úspechmi. Nie je tajomstvom, že veľa z nich pochádza z východu našej republiky. Okresná organizácia Únie žien Slovenska v Humennom  s finančnou podporou Komunitnej nadácie mesta Humenné v nedeľu 13. mája 2018, usporiadala galaprogram pri príležitosti Dňa matiek, súčasťou ktorého bolo predstavenie a krst knihy o tucte Humenčaniek, ktoré sú známe nielen u nás doma v Humennom a na Slovensku, ale aj za hranicami našej krajiny.

 

Galéria úspešných
Napriek prekážkam, ktorým museli na svojej ceste čeliť, sú dnes z nich úspešné političky alebo podnikateľky. Kniha Alexandry Harvanovej s názvom „Ženy, ktoré to dokázali“, predstavuje dvanásť úspešných Humenčaniek, ktoré reprezentujú Slovensko doma alebo v zahraničí v rôznych oblastiach spoločenského života.

 

K dvanástim Humenčankám, o ktorých kniha pojednáva, patria primátorka mesta Humenné a poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Jana Vaľová, hudobná skladateľka a klaviristka Ľubica Čekovská, bývalá predsedníčka okresnej organizácie Únie žien Slovenska Anna Capová,humenská poslankyňa a riaditeľka Odboru sociálnych vecí a rodiny Úradu práce v Humennom Jana Andruchová, prozaička, poetka, autorka literatúry pre deti a zároveň autorka povestí, ktorých dej je spätý s humenským regiónom Viera Čurmová, lekárnička Lekárne pri kaštieli Žela Bialá, učiteľka ZŠ Laboreckej Mária Ďugošová, výkonná riaditeľka historicky prvého pracovného portálu na Slovensku Profesia.sk, nominovaná na Manažéra roka 2015 Ivana Molnárová, humenská divadelná a televízna režisérka, autorka a herecká koučka Adriana Totíková, módna návrhárka Jana Jurčenko, trojnásobná majsterka Českej republiky v kickboxe Dominika Karchová a speváčka Štefánia „Stefi“ Šalátová.

 

Galaprogram venovaný ženám
V rámci slávnostného galaprogramu na pódiu Mestského kultúrneho strediska vystúpili s tancom a hrou na gitaru žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy Via arto a žiaci Základnej umeleckej školy Mierová s orchestrom pod vedením dirigenta Srđana Stojiljkovića. Neskôr všetkým dámam zaspieval Superstarista Peter Cmorík.

 

Krstnými rodičmi knihy o úspešných Humenčankách, z ktorých niektoré sú aj matkami, boli riaditeľka ZŠ Hrnčiarska Jarmila Oravcová a musherský majster sveta a Európy Igor Štefan.

 

Deň matiek je sviatok, ktorým sa vzdáva pocta všetkým matkám a materstvu. Niektoré z našich úspešných Humenčaniek už matkami sú, na niektoré to ešte len čaká. Je však potešeniahodné vzdať úctu aj matkám žien, ktoré to dokázali, pretože priviedli na svet bojovníčky, ktoré si vydobyli svoju cestu k úspechu a šťastiu.