Futbalový štadión NADCHOL 72 percent Humenčanov

Futbalový štadión NADCHOL 72 percent Humenčanov

V závere júna sa po rekonštrukcii slávnostne otvorili brány futbalového štadióna v Humennom, ktorého otvorenie sprevádzal aj bohatý kultúrny a športový program. Nová podoba štadióna vzbudila viaceré ohlasy, no pochvaly sa dočkal napr. aj od šéfa Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika alebo reprezentačného trénera Ján Kozáka. Ten vyzdvihol, že v Humennom vyrástol nádherný futbalový stánok, ktorý sa nedá ani len porovnať s tým, čo zažil v Humennom ako hráč, či ligový tréner. „Vyrastali tu veľmi dobrí hráči aj pre reprezentáciu. Aj teraz tu majú hráči vďaka vedeniu mesta na čele s primátorkou vytvorené veľmi dobré podmienky a môžu futbalovo napredovať. Rád by som sa dožil toho, že by som aspoň jedného z nich mohol trénovať v reprezentácii. Ale len keď ma pán prezident Kováčik nevyhodí,“ povedal s úsmevom J. Kozák.

 

J. Kováčik: Jeden z najkrajších štadiónov na východnom Slovensku
Podobne reagovali aj najvyšší predstavitelia futbalového zväzu. SFZ dokonca reportáž zo slávnostného otvorenia štadióna na svojej webstránke uviedol titulkom „V Humennom vyrástol z betónovej obludy krásny futbalový stánok“. Aj prezident SFZ Ján Kováčik, preto nešetril pozitívnymi slovami. „Som veľmi rád, že môžem byť na jednom z najkrajších štadiónov na východnom Slovensku. V Humennom sa na rozdiel od iných miest podarilo zrealizovať rekonštrukciu, inde máme problém dopracovať sa ku konečnému cieľu. Verím, že sa tu opäť podarí zopakovať taký úspech ako v roku 1996, keď na zápas s AEK Atény prišlo 14 720 divákov,“ povedal počas slávnostného otvorenia a odovzdal primátorke mesta Jane Vaľovej loptu s podpismi slovenských reprezentantov a dresom Martina Škrteľa. Tie už majú svoje čestné miesto v Sieni slávy humenského futbalu na novom štadióne.

 

Webstránka humenne24.sk preto spustila online hlasovanie ako sa Humenčanom páči nový štadión. Po spočítaní 1063 hlasov vyzneli výsledky jednoznačne v prospech jeho novej podoby. Tá sa páčila 71,9 % hlasujúcim (764 hlasov), naopak 25,6 % (272 hlasov) označilo v hlasovaní, že sa im štadión nepáči. Zároveň 2,5 % ľudí (27 hlasov) si ešte nestihlo na nový štadión vytvoriť vlastný názor.

 

Výsledky hlasovania potešili aj primátorku mesta. Tá zdôraznila, že vedenie mesta sa začalo zaoberať myšlienkou rekonštrukcie futbalového štadiónu Chemlonu na základe ankety medzi obyvateľmi mesta začiatkom roku 2014.

 

J. Vaľová: Načúvali sme tomu, čo chceli občania
„Na začiatku volebného obdobia sme sa pýtali Humenčanov, aké investičné akcie by ich potešili v nasledujúcich štyroch rokoch. Zistili sme, že prioritou pre nich bola rekonštrukcia futbalového štadióna, ktorá sa v internetovom hlasovaní ocitla na prvom mieste. Rozhodli sme sa počúvnuť hlas občanov a urobiť to, čo si najviac želali. Po zrelej úvahe sme sa do tejto veľkej investície v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom aj pustili. Hoci rekonštrukcia nebola lacná záležitosť a mnohí neprajníci pochybovali, či sa ju vôbec podarí doviesť do úspešného konca, my sme o tom ani chvíľu nepochybovali,“ uviedla.

 

Primátorku teší, že sa so 72 percentami hlasujúcich v ankete zhodla na tom, že výsledok rekonštrukcie je veľmi pekný. Prekvapujú ju len reakcie niektorých „anonymných hejterov“, ktorí sa pasovali do úlohy samozvaných odborníkov a verejnosti ohľadom štadióna podsúvali rôzne nepodložené tvrdenia.

 

Diváci sami rozhodnú, či je kapacita dostatočná
„Som rada, že na rozdiel od niektorých neprajníkov štadión veľmi dobre obstál aj pri hlasovaní čitateľov nezávislého internetového portálu. Občas počúvame, že tých takmer 2000 miest na sedenie je nedostatočná kapacita. S výnimkou Trnavy, Dunajskej Stredy a Žiliny je priemerná návštevnosť akéhokoľvek iného futbalového klubu na Slovensku hlboko pod touto hranicou. Uvidíme ako sa bude vyvíjať návštevnosť na zápasoch FK Humenné v III. lige. Verím, že ľudia, ktorí pochybujú o jeho dostatočnej kapacite, si ako prví kúpia permanentky na zápasy FK Humenné, aby podporili rozvoj športu v našom meste. Aj našim futbalistom sa na novom štadióne bude isto lepšie hrať pred zaplnenými tribúnami. V meste máme dlhú a úspešnú futbalovú tradíciu. Som veľmi hrdá na to, že za mojej éry sa podarilo vrátiť humenský futbal zo šiestej ligy do najvyššej súťaže v regióne. Zároveň sme našim skvelým fanúšikom zabezpečili aj taký futbalový stánok, ktorý sa môže smelo porovnávať alebo dokonca predčí aj viaceré štadióny, na ktorých hrajú mužstvá z I. alebo II. ligy,“ tvrdí primátorka.