Primátorka Vaľová predložila svoj odpočet: Výrazne sme investovali do zlepšenia života v meste a rozšírili benefity pre občanov

Primátorka Vaľová predložila svoj odpočet: Výrazne sme investovali do zlepšenia života v meste a rozšírili benefity pre občanov
„Humenné sa v posledných rokoch vďaka mnohým investíciám zaradilo medzi najlepšie spravované mestá na Slovensku. Výborne hospodári a svojim obyvateľom ponúka veľké množstvo benefitov, ktoré sa stali inšpiráciou aj pre iné a väčšie mestá,“ uviedla to primátorka Humenného Jana Vaľová na štvrtkovej tlačovej konferencii, kde predložila občanom odpočet za uplynulé volebné obdobie.
 
 
Mestu sa pod jej vedením podarilo výrazne zveľadiť svoj majetok, zrekonštruovali sa kilometre ciest a chodníkov, obnovili sa mnohé základné a materské školy a postavili sa viaceré nové parkoviská. Mesto významne zvýšilo podporu športu a kultúry a zrekonštruovalo športové stránky, ktoré dnes patria medzi najkrajšie na východnom Slovensku. Dôkazom zlepšujúcich sa športových podmienok, je aj postup humenských futbalistov zo šiestej do tretej ligy a postup hokejistov do I. ligy.
 
 
Úspešné hospodárenie mesta
Primátorka poukázala na dva základné kamene dosiahnutých úspechov. „Keďže sme výborne hospodárili a pravidelne sme mali hotovostné prebytky na našich účtoch, mohli sme realizovať mnohé investičné akcie a sociálne programy. Sme presvedčení, že mesto svoj ekonomický úspech musí zdieľať s občanmi v podobe rozsiahlych sociálnych opatrení a benefitov,“ uviedla Jana Vaľová.
 
 
Z množstva investičných akcií patria medzi najvýznamnejšie rekonštrukcia futbalového štadióna, oprava strechy hokejového štadióna, rekonštrukcia Domu smútku, obnova kúpaliska, opravy školských striech či výmeny okien.
 
 
Benefity pre seniorov, rodiny s deťmi aj žiakov
Benefity poskytované mestom sa vzťahujú na všetky skupiny obyvateľov. „Humenskí seniori dostávajú viacnásobne vyšší príspevok na stravu ako pred štyrmi rokmi, keď sme s týmto benefitom začínali. Žiaci prvého i druhého stupňa základných škôl môžu cestovať zadarmo autobusmi MHD. Rodiny nastupujúcich prváčikov dostávajú nový benefit vo výške 150 eur na ľahšie zvládnutie prvých nákupov školských pomôcok. Všetci obyvatelia mesta môžu využívať mnohé bezplatné parkovacie miesta, profitovať zo zvýhodnených cien na kúpalisku a pravidelne sa zúčastňovať na kvalitných kultúrnych podujatiach,“ pripomenula primátorka.
 
 
Miestne dane a poplatky naďalej patria medzi najnižšie na Slovensku. Za odvoz odpadu napríklad platia Humenčania len 13,50 eur ročne, kým v okolitých mestách je to aj dvojnásobok. Zadlženosť mesta klesla takmer o polovicu na súčasných približne desať percent a výrazne klesla i nezamestnanosť, ktorá dosahuje rekordne nízke hodnoty na úrovni siedmich percent. Primátorka sa v tejto súvislosti poďakovala všetkým poctivým zamestnávateľom, ktorí dávajú ľuďom v Humennom prácu, platia dane a zvyšujú ponuku kvalitných pracovných miest.
 
 
Primátorka sa tiež poďakovala poslancom Mestského zastupiteľstva, ktorí počas štyroch rokov prichádzali s konkrétnymi a uskutočniteľnými riešeniami. „Mrzí ma, že moji protikandidáti a ich stúpenci niekedy veľmi nevyberavo spochybňujú úspechy mesta. Nielen ja, ale aj mnohí rozumne uvažujúci Humenčania si spoluprácu predstavujú úplne inak. Teší ma však, že na mojich stretnutiach s primátormi iných miest dostávam pozitívne reakcie na vývoj v Humennom a mnohí kolegovia sa našimi úspechmi snažia inšpirovať. Chcela by som preto poďakovať všetkým, ktorí za uplynulé roky konštruktívne priložili ruku k dielu a Humennému nezištne pomáhali,“ uzavrela Jana Vaľová.