Začali sa Dni mesta Humenné, oslavujú priateľstvo spolu s partnerskými mestami

Začali sa Dni mesta Humenné, oslavujú priateľstvo spolu s partnerskými mestami

Slávnostným zasadnutím Mestského zastupiteľstva a odovzdaním cien mesta Humenné a primátorky, sa dnes začali trojdňové Dni mesta Humenné. Tie sa s podtitulom Dni priateľstva konajú v rámci osláv 701. výročia prvej písomnej zmienky o Humennom.

 

Primátorka Jana Vaľová privítala na slávnostnom otvorení zástupcov partnerských miest Humenného – českého Třebíča, maďarskej Mátészalky, ruského mesta Vidnoje, ukrajinského Perečína a poľských miest Sanok a Jaslo. Nielen spomínané partnerské mesta, ale napr. aj francúzske Darney sa Humenčanom predstavujú aj vlastnou prezentáciou na Námestí slobody.

 

Jana Vaľová vo svojom príhovore ocenila medzinárodný rozmer podujatia a prekračovanie miestnych či regionálnych hraníc pri reprezentácii Humenného. „Každodenná poctivá a obetavá práca, nasadenie a úsilie zabojovať za dobrú vec v prospech mesta i obdivuhodná kreativita Humenčanov sú predpokladom toho, že pozitívne  správy o Humennom sa šíria do celého sveta,“ uviedla.

 

Keďže išlo o posledné zasadnutie Mestského zastupiteľstva v tomto volebnom období, poďakovala sa všetkým, ktorí prispeli k rozvoju mesta a jeho zveľaďovaniu. „Jediná cesta, ktorá vedie k ďalším úspechom Humenného, je cesta spolupráce, rešpektu, spoločného záujmu, vzájomnej pomoci a solidarity,“ uviedla primátorka s tým, že uplynulé štyri roky boli úspešné a mesto môže byť hrdé na to, aký rozmach počas nich zažilo.

 

Diplomati ocenili rozvoj mesta za posledné roky
Rozvoj Humenného a spoluprácu vo svojom príhovore pochválila aj atašé Veľvyslanectva Ruska na Slovensku Elena Epišina, generálny konzul Maďarskej republiky v Košiciach Attila Haraszti, či radca-minister Veľvyslanectva Poľskej republiky na Slovensku Piotr Samerek, ktorý si zaspomínal aj na pôsobenie Dobrého vojaka Švejka v Humennom. Poslanec NR SR Mikuláš Krajkovič dal Humenné za príklad pre iné mestá, ktoré „mu v dobrom môžu závidieť jeho rozvoj“.

 

Odovzdávanie ocenení svojou návštevou poctili aj viacerí zástupcovia diplomatického zboru a predstavitelia cirkví. Pred slávnostným oceňovaním prečítal prítomným humenský gymnazista Samuel Onderišin zaujímavé pasáže z histórie a súčasnosti mesta. V bohatom kultúrnom programe vystúpila so svojim speváckym umením talentovaná Ľudka Kvašná zo ZŠ Hrnčiarska, či nadané speváčky z partnerského mesta Vidnoje – Maria Prokaznova a Valeria Odeševa. Prítomných doslova zdvihla zo sedadiel a roztancovala slovenská operná a muzikálová diva Sisa Lelkes Sklovská.

 

Cenu mesta si prevzali Valéria Bašistová, Peter Králik a Martina Minorová
Trojica osobností, ktorým boli slávnostne udelené Ceny mesta Humenné má za sebou nevšedné príbehy. Ich laureátmi sa stala novinárka, ilustrátorka a dizajnérka Marta Minorová, prezident Slovenského zväzu malého futbalu a zakladateľ najväčšej súťaže v malom futbale a jej juniorskej a detskej obdoby Peter Králik a dlhoročná primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia humenskej nemocnice Valéria Bašistová.

 

Cenu primátorky mesta získali aj traja hudobníci – vedúca rímsko-katolíckeho cirkevného súboru v Humennom Katarína Feňová, vedúci grécko-katolíckeho cirkevného súboru Pavol Kokuľa, vedúci pravoslávneho cirkevného súboru Mikuláš Surgent, spoločnosť Jev – Rošt AJ s.r.o a kolektív pracovníkov Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Humennom.

 

Za všetkých ocenených poďakovala v príhovore Valéria Bašistová. „Sme dojatí, že v toku humenského času ste si všimli práve naše kroky, prácu a aktivity. Veríme, že to, čo sme urobili vstúpia do histórie mesta ako priaznivé posolstvo. Toto ocenenie patrí nielen nám, ale aj všetkým ľuďom v meste, ktorí s nami spolupracovali, našim rodinám a aj priateľom. Nikto sa nerodí len sám pre seba, ale pre celú ľudskú spoločnosť. Vzájomnou spolupatričnosťou a úsilím naďalej vytvárali priaznivé prostredie pre každého z nás. Aby v Humennom bolo veľa šťastia, pohody a lásky a aby nám v tomto úsilí pomáhal Boh,“ skonštatovala primárka hematológie.

 

Počas trojdňových osláv Dní mesta čaká Humenčanov bohatý kultúrny program pre všetky vekové kategórie. Najväčším ťahákom úvodného piatkového dňa bude o 19.30 hod. vystúpenie frontmana českej kapely Lucie Davida Kollera a jeho bandu.

 

V sobotu 8. septembra ožije námestie pri Fontáne lásky programom už od 13.30 hod., keď návštevníci uvidia prezentáciu historického šermu z Poľska. Návštevníci sa môžu tešiť aj na vystúpenia viacerých folklórnych súborov. Vrcholom sobotňajšej časti programu bude o 19.00 hod. pred Mestským kultúrnym strediskom koncert populárnej nitrianskej skupiny Desmod, ktorých o 21.00 hod. vystrieda v letnom kine v amfiteátri premietanie komédie Matky rebelky: Šťastné a veselé.

 

V nedeľu 9. septembra si na svoje najprv prídu deti, pre ktoré je o 15.00 hod. pripravená na námestí pred MsKS rozprávka O hlúpom Janovi. O štvrtej poobede sa uskutoční Rusínsky folklórny festival. Program pamätných dní mesta Humenné 2018 ukončí o 21.00 hod. v letnom kine nová Lara Croft v akčnom filme Tomb Raider.