Osobný list primátorky mesta

Osobný list primátorky mesta

Milí Humenčania!

V uplynulých troch mesiacoch som sa s vami snažila stretávať ešte častejšie ako počas celých predchádzajúcich štyroch rokov. Takmer každý deň som sa stretávala s desiatkami, niekedy i stovkami ľuďmi vo všetkých humenských mestských častiach. Najradšej by som si podala ruku a povedala niekoľko slov s každým z vás – keďže to však nie je v ľudských silách, rozhodla som sa vám na záver napísať ešte tento osobný list.

Pred dvoma mesiacmi som spísala všetko, čo sa nám v našom meste za štyri roky podarilo a predložila vám to ako odpočet práce mojej a poslancov, ktorí ma podporovali. Som presvedčená, že sme prežili štyri plodné roky a mnoho sa nám toho spoločne podarilo. Mesto úspešne hospodárilo, poskytovalo benefity všetkým skupinám obyvateľov, výrazne investovalo do svojho rozvoja a zveľadilo svoj majetok. Po troch mužoch primátoroch musela prísť žena, aby sa vynovili štadióny a futbal i hokej sa vzmohli na súčasnú úroveň. Niekto môže mať pocit, že sa toho dalo stihnúť ešte viac. Ja sama by som sa najviac tešila každej ďalšej opravenej ulici či každému úspešnému investičnému projektu. Žiaľ, niekedy to jednoducho nie je možné – objektívne dôvody nás občas obmedzili, no vždy som sa snažila urobiť pre mesto maximum.

Mám podporu celej vládnej koalície a využijem ju pre Humenné

Ako poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky som sa vždy snažila svojmu mestu pomôcť. Aj v posledných dňoch sa ukázalo, aké je výhodné pre primátorku, ak sa môže obrátiť priamo na predsedu vlády či niektorého z ministrov. Som veľmi rada, že som napokon získala pre svoju primátorskú kandidatúru aj podporu SNS. Keďže už dávnejšie mi ju vyslovil aj Most-Híd, dnes cítim dôveru celej vládnej koalície. Chcem ju naplno zúročiť pre všetkých Humenčanov až do konania parlamentných volieb v roku 2020.

Je mi veľmi ľúto, čo sa Humennému v posledných týždňoch stalo. Takú neslýchanú antikampaň proti nášmu mestu v niektorých vybraných médiách asi nečakal naozaj nikto. Prelistujte noviny, prejdite si internet a povedzte, či sa o niektorom meste popísalo toľko, čo o Humennom. Je úplne zahanbujúce, že keď mali ľudia v Humennom skutočné problémy, nestáli mnohým veľkým médiám ani za riadok. Kde boli bratislavskí novinári, keď bola v obrovských problémoch firma Nexis Fibers, kde boli vtedy, keď kvôli zlým podnikateľským rozhodnutiam končili stovky ľudí na ulici bez práce? Ja som sa im vždy snažila podať pomocnú ruku, niektorým médiám to však za zmienku nestálo a určite sem neprišiel ani jeden bratislavský novinár ako sa to deje teraz pred komunálnymi voľbami. Zato písať o meste tri týždne pred voľbami iba v negatívnom svetle, to už je „poslanie“. Osobne viem len jedno – táto antikampaň musela stáť obrovské peniaze.

Neziskovky a niektoré médiá na čele antikampane

Od začiatku som sa obávala, že sa súperenie pred voľbami zvrhne len na vyťahovanie špinavostí, preto som mojich protikandidátov od začiatku vyzývala, aby sme hovorili o meste a jeho plánoch do budúcnosti. Čo z ich plánov ste zachytili? Ja žiaden podstatný. Zato som však každý deň pozorovala, ako sa dohadovali nové a nové „koalície“, ako sa navzájom vyzývajú, aby sa vzdali jeden v prospech druhého, a moji protikandidáti vyzývali po facebookoch spojme sa, len aby sme tú „sviňu“, „zmiju“ vyhnali z mesta. Neváhali do týchto nechutností zatiahnuť ani moju rodinu a priateľov. Ale prečo je to všetko a kto to celé platí? Veď kampaň toľkých kandidátov, ktorí vás denno-denne bombardujú z bilbordov a plagátov, musí stáť obrovské peniaze. Ja som mala to šťastie, že som mnoho rokov vďaka dvom zodpovedným funkciám i predchádzajúcemu podnikaniu nadštandardne zarábala a mohla som si dovoliť zaplatiť kampaň z úspor. Odkiaľ na ňu berú niektoré nezamestnané osoby, ktorí dnes proti mne kandidujú?

Tuším dôvod tejto zloby a snahy za každú cenu prevziať moc. O dva roky sa končí nevýhodná a dovtedy nevypovedateľná zmluva, ktorou mesto za bývalého primátora odovzdalo kontrolu nad svojím tepelným hospodárstvom do rúk jednej podnikateľskej skupiny. Odvtedy má Humenné najvyššiu cenu tepla v okolí a jednu z najvyšších na Slovensku vôbec. Ak dostanem mandát na vedenie mesta i naďalej, o dva roky sa tento podnikateľský Klondike skončí a mesto bude mať konečne vplyv na cenu tepla. Ak však niekto túto zmluvu predĺži, niekto si bude naďalej pchať vrecká z peňazí všetkých Humenčanov, a to aj tých najchudobnejších. Preto mám pocit, a je to môj názor, že mojím jediným skutočným protikandidátom v týchto voľbách je podnikateľ Ján Molnár a spriaznené finančné skupiny.

Ostatné dni priniesli vyvrcholenie útokov voči mestu i mne osobne. Najprv niektorí novinári a následne i niektorí začínajúci „politici“ absolútne prekrútili pracovný dokument, ktorý dnes už ani neexistuje, a začali ľudí strašiť, že do Humenného príde 250 migrantov. Je to lož. Žiadni migranti do Humenného neprídu a dnes sa nachádzajú v záchytnom tábore presne štyria. Samotný predseda vlády musel odsúdiť zneužívanie tejto témy v komunálnych voľbách. Nadácie, ktoré sa nevedia zmieriť s tým, že Smer požaduje kontrolu ich financovania, posielajú na Humenné podnety či „novinárov“ vybavených skrytými kamerami a píšu úplné bludy o tomto meste.

Kandidát SNS Peter Pipák sa presne podľa očakávaní vzdal kandidatúry, na čo SNS zareagovala jednoznačne a priamo ústami svojho predsedu Andreja Danka: SNS plne stojí za Janou Vaľovou. Odstúpil aj kandidát Michal Paraska, ktorý bol takisto členom SNS, a poprosil svojich voličov, aby svoj hlas odovzdali Jane Vaľovej. Pripojením sa SNS stojí za mnou celá vládna koalícia. Rovnako si však vážim podporu ostatných strán, občianskych združení, športových klubov a ďakujem za každý jeden hlas, ktorý prispeje k zachovaniu prosperity tohto mesta.

Riaďte sa vlastným rozumom a srdcom 
Ak dostanem vašu dôveru, som pripravená pokračovať v pozitívnych krokoch pre Humenné. Všetky ich nájdete v mojom volebnom programe. Budeme naďalej dobre gazdovať a vďaka tomu rozširovať benefity pre všetky sociálne skupiny. Chcem dokončiť rekonštrukciu všetkých ciest i chodníkov v Humennom a úspešne uzavrieť rozbehnuté projekty z európskych i domácich zdrojov. A napokon, dovedieme boj o nižšiu cenu tepla do víťazného konca. Rok 2020 sa nebude opakovať.

Ak vám bude niekto v novinách písať, že susedova záhrada je samý odpad a kompost, pozrite sa na ňu sami, keď pôjdete okolo. Pretože, ak tam na upravenom trávniku budú rásť krásne kvety, zistíte, že sa vás niekto pokúsil iba oklamať. Presne tak isto sa pozrite okolo seba, keď pôjdete v sobotu voliť. Nedajte sa oklamať. Riaďte sa vlastným rozumom a srdcom. Poznáte ma dôverne, so všetkými prednosťami i chybami. Nemám tu žiadne firmy, nevlastním nič okrem stokrát priznaného majetku a nikdy som Humenné nezapredala žiadnej podnikateľskej skupine. Mám Humenčanov i Humenné rada, je to miesto, kde som sa narodila a ktoré som si vybrala na celý život.

Ďakujem vám za dôveru, je mi cťou mať možnosť podieľať sa na formovaní tohto mesta. Želám vám krásny deň a dobré rozhodnutie v sobotu 10.11.2018.

Spolu sme Humenné.

PhDr. Jana Vaľová v.r.
primátorka mesta Humenné