Jana Vaľová: V Humennom migranti nebudú, lebo sem žiadni ani neprídu

Jana Vaľová: V Humennom migranti nebudú, lebo sem žiadni ani neprídu

Žiadnych 250 migrantov sa do Humenného nechystá. Takto hneď reagovala primátorka Jana Vaľová na prvé falošné správy o tom, ako sa má azylové centrum v Humennom naplniť utečencami.

 

„Môžem ubezpečiť každého obyvateľa mesta, že do Humenného žiadni migranti neprídu. Mám informácie z prvej ruky, keďže ako poslankyňa NR SR som sa okamžite o to začala zaujímať a pýtala som sa na to aj pána premiéra Pellegriniho a pani ministerky vnútra Sakovej. Obaja ma ubezpečili, že vláda nemá v úmysle zaoberať sa žiadnym, opakujem žiadnym materiálom, v ktorom by sa rokovalo o prítomnosti nejakých migrantov v Humennom,“ uviedla.

 

Azylové centrum vzniklo ešte za Dzurindovej vlády počas éry primátora Kostilníka
Primátorka predpokladá, že zdrojom týchto fám mohla byť pripravovaná úprava zmluvy o činnosti Azylového centra, ktoré v Humennom vzniklo ešte v roku 2006 v ére predchádzajúceho primátora Vladimíra Kostilníka. Vznik tohto centra iniciovala ešte pravicová vláda Mikuláša Dzurindu aj napriek veľkému nesúhlasu obyvateľov mesta. „Strana Smer – SD, ktorej som dlhoročnou členkou, sa od začiatku utečeneckej krízy jasne vyjadruje, že tu nechceme mať inváziou migrantov. Toto slovo vždy platilo a platí. Humenné je krásne mesto, kde nepotrebujeme mať neprispôsobivých občanov krajín mimo EÚ, ktorých jediným cieľom je dostať sa akýmkoľvek spôsobom do Európy, nikde nepracovať a svoju životnú úroveň si zvyšovať poberaním sociálnych dávok.“

 

Protestné zhromaždenie proti príchodu migrantov považuje primátorka za bezpredmetné
Jana Vaľová dodala, že v tejto súvislosti považuje za bezpredmetné aj avizované zhromaždenie, ktoré na piatok zvolala jedna z opozičných parlamentných strán. „Dôrazne odmietame tvrdenia, resp. lži organizátorov zhromaždenia, že vládne strany plánujú prijať stovky migrantov do Humenného. Ako som už povedala, keďže žiadni noví migranti do Humenného neprídu, je zbytočné organizovať alebo zúčastňovať sa takéhoto mítingu v predvečer konania komunálnych volieb. Ak sa však takýto protest aj napriek uvedeným skutočnostiam uskutoční, mesto Humenné v spolupráci s Mestskou políciou a Okresným riaditeľstvom Policajného zboru urobí všetko preto, aby mal pokojný priebeh a bola zaručená bezpečnosť všetkých obyvateľov nášho mesta,“ dodala primátorka.

 

V súčasnosti sa v Azylovom centre v Humennom nachádzajú spolu 4 ľudia – rodina zo Sudánu. Podľa vedúcej oddelenia azylových zariadení na Ministerstve vnútra Jany Janovičovej, sú všetci štyria pod mandátom OSN. „Znamená to, že nie sú žiadateľmi o azyl v SR, neostávajú na našom území, ale sú v priebehu pol roka presídlení do tretej krajiny. Slovenská republika týmto osobám počas ich pobytu v rámci dohody poskytuje ubytovanie, stravovanie a základné hygienické potreby. Ostatné náklady na ich pobyt (náklady na prepravu, zdravotnú starostlivosť, sociálnu prácu, voľno časové aktivity) hradia v plnom rozsahu zmluvní partneri, ktorými sú Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodná organizácia pre migráciu IOM.