V meste odovzdajú do užívania 43 nových nájomných bytov

V meste odovzdajú do užívania 43 nových nájomných bytov Humenné 17. septembra (TASR) – Desiatky nových nájomných bytov na Komenského ulici v Humennom plánuje odovzdať do užívania miestna samospráva ich nájomcom najneskôr v závere tohto roka. Nový bytový dom v tejto časti mesta vznikol prestavbou nevyužívaných priestorov bývalého Domova mládeže.

Prestavbu internátu na bytový dom zrealizoval v uplynulých mesiacoch na vlastné náklady súkromný investor. Samospráva sa rozhodla, že od neho bytovku na Komenského ulici odkúpi, s čím sa následne stotožnilo aj mestské zastupiteľstvo. Na tento zámer mesto neskôr získalo dotáciu z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vo výške 608.280 eur a úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 1.322.780 eur.

Prednosta Mestského úradu v Humennom Ondrej Bartko informoval, že v severnom krídle niekdajšieho Domova mládeže vzniklo celkovo 43 bytov, z toho 15 jednoizbových, 22 dvojizbových a šesť trojizbových.

"Každý byt disponuje balkónom alebo loggiou a plávajúcimi podlahami. Trojizbové byty majú kúpeľne s vaňou, jedno- a dvojizbové byty sprchovacie kúty. V kuchyniach bytov sa nachádza okrem kuchynskej linky digestor s elektrickou rúrou. Ku každému bytu bude neskôr pridelené parkovacie miesto," konkretizoval Bartko.

Podľa Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) číslo 66/2002 o podmienkach nakladania s bytmi na území mesta Humenné žiadateľom z užšieho výberu prideľuje mestské byty primátor mesta. "K 4. septembru tohto roka eviduje mesto Humenné 1279 žiadostí o obecný byt, v užšom výbere je zaradených 163 žiadateľov. O postúpení žiadateľov do užšieho výberu rozhoduje bytová komisia zložená z poslancov a neposlancov," uviedla pre TASR hovorkyňa humenskej radnice Michaela Slivková Kirňaková.

Súčasná humenská primátorka Jana Vaľová však svoje právo podľa zmieneného VZN mesta, na jeseň tohto roka nevyužije. "Aby prideľovanie týchto bytov bolo transparentné a neboli žiadne podozrenia a pochybnosti, nové byty si budú žrebovať samotní občania. Tí, ktorí spĺňajú podmienky podľa VZN č. 66/2002 a sú zaradení v užšom výbere. Nájomné byty sa budú odovzdávať koncom roka, kým prebehne materiálno-technické odovzdanie. Nakoľko sa jedná o pilotný projekt v meste Humenné," objasnila Vaľová.Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/humenne-v-meste-odovzdaju-do-uzivania-43-novych-najomnych-bytov/144290/