Primátorka Jana Vaľová na Dušičky obnoví v Humennom tradíciu veľkého kríža

Primátorka Jana Vaľová na Dušičky obnoví v Humennom tradíciu veľkého kríža Pri príležitosti sviatku Všetkých svätých sa primátorka Jana Vaľová prihovára občanom. Rozhodla sa obnoviť tradíciu veľkého kríža na humenskom cintoríne. Venuje spolu s cirkvou mestu nový kríž z čiernej žuly. Zároveň pripomína, že občania môžu počas Dušičiek využiť bezplatné autobusové linky, ktoré mesto vďaka sponzorovi mimoriadne zaviedlo pre ľudí.

Milí Humenčania,
 
sviatok Všetkých svätých i Pamiatka zosnulých neodmysliteľne patria k tomuto jesennému času. Akoby symbolicky, keď sa príroda ukladá na spánok, myslíme aj my na tých, ktorí snívajú svoj večný sen. A tak sa aspoň na chvíľu zastavíme od každodenného zhonu a spomenieme si na svojich blízkych, ktorí nás už opustili. Zapálenie sviečky pri kríži alebo pri hrobe je pekným symbolom, že stále žijú v našich mysliach a dušiach. Prajem vám, aby ste si tento sviatok dôstojne a s pietou uctili a aby vo vašich spomienkach znovu vyvstali ľudia, ktorých ste mali radi.
 
Viacerí ľudia z vás sa mi však posťažovali, že cesta na cintorín je pri dopravnej situácii niekedy náročná, zvlášť pri sychravom počasí. Aby ste mali uľahčenú návštevu miesta posledného odpočinku vašich blízkych, môžete využiť dve mimoriadne linky, ktoré vám počas 1. a 2. novembra dopravu na cintorín výrazne zjednodušia. Som rada, že sa mi podarilo nájsť sponzora na realizáciu tohto užitočného nápadu. Harmonogram oboch liniek nájdete tu.
 

Linka č.1: Rozpis zastávok a časov – Linka č.1 (formát DOCX, veľkosť 14,9 kB)

Linka č.2: Rozpis zastávok a časov – Linka č.2 (formát DOCX, veľkosť 14,8 kB)
 
 
Vnímala som však ešte jedno prianie Humenčanov. Pre mnohých z vás neodmysliteľne patrilo k sviatku Všetkých svätých aj zapálenie plamienka pri spoločnom kríži za pokoj všetkých zosnulých. Moji rodičia mi neraz rozprávali o tradícii veľkého kríža na humenskom cintoríne, ktorý dnes mnohým chýba. Aby sme mohli udržať túto peknú a dôstojnú tradíciu, rozhodli sme saHumenčanom spolu s cirkvou, venovať nový kríž a je mi cťou, že mi to cirkev umožnila.
 
Nový spoločný kríž z čiernej žuly príde posvätiť v sobotu 1. novembra 2014 o 14.00 do Domu smútku v Humennom košický pomocný biskup Mons. Stanislav Stolárik.
 
Všetkých vás na ňu zo srdca pozývam.   
 
Jana Vaľová, primátorka mesta.