Mlčiaca väčšina

Mlčiaca väčšina Očakávame ospravedlnenie od organizátorov miestnych protestov Za slušné Slovensko za ich nepravdivé výrokyOkrem Bratislavy sa ďalšie protestné zhromaždenie zo série Za slušné Slovensko uskutočnilo aj v Humennom. Podľa zástupcov mesta organizátori akcie požiadali mestský úrad o príslušné povolenie v piatok 13. apríla o desiatej hodine, a hoci podľa predpisov má mesto na vybavenie takejto žiadosti 30-dňovú lehotu, povolenie vydali ešte v ten deň. „Keďže si ctíme slobodu vyjadrovania a zhromažďovania, rešpektovali sme právo organizátorov zvolať tento pochod do Humenného. Tí sa pred jeho konaním v médiách vyjadrili, že sa chcú stretnúť ‚symbolicky na začiatku a konci krajiny‛, preto veríme, že naše mesto pre nich znamenalo začiatok Slovenska,“ uviedla primátorka mesta Humenné Jana Vaľová (Smer-SD).

Od organizátorov miestnych protestov „Za slušné Slovensko“ očakávate za ich nepravdivé výroky ospravedlnenie. V čom boli ich informácie zavádzajúce?

Tvrdili, že mestská stránka, mesto Humenné a magistrát na oficiálnych stránkach šíria hoaxy o počte demonštrantov a ich platení na uliciach. Jasne som ich upozornila, že na Facebooku je viac ako desať stránok, ktoré vo svojom názve nesú slovo „Humenné“ a nezodpovedám za ich obsah ako primátorka. Aj touto cestou žiadam organizátorov Za slušné Slovensko, aby nespochybňovali inštitúcie ako magistrát mesta a oficiálne stránky mesta, ktoré majú slúžiť občanom. Ak majú transparent „Slušné Slovensko“, v prvom rade by si mali overiť informácie, ktoré šíria, nemôžu klamať a zavádzať verejnosť.

Počas rokovania o vyslovení dôvery Pellegriniho vláde ste vo faktickej poznámke uviedli, že vás zarážajú umelo nafúknuté počty protestujúcich. Od kolegov v sále ste si vyslúžili potlesk. V otázke zaznelo: „Pýtam sa, kto je to tá väčšina, ktorá je na ulici, kde z dvesto ľudí urobia médiá osemsto? Nie je to tá mlčiaca väčšina?“

Väčšina ľudí chodí do práce, má svoju rodinu a riešia každodenné problémy. Iste majú svoje názory na situáciu v krajine, nevykrikujú ich však na námestiach a svojím počtom sú určite mlčiaca väčšina. Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo dvom mladým ľuďom. Mrzí ma však, že ich pamiatku zneužívajú humenskí mladíci na svoj predvolebný míting, kde zaznievajú na moju adresu množstvá nepodložených obvinení.

Aký dôvod majú médiá znásobovať počet zúčastňujúcich sa na protestoch?

V Humennom na prvom proteste bolo presne 85 ľudí, ale médiá písali – 150. Na druhý protest neprišlo ani len 200 ľudí, regionálni spravodajcovia uvádzali 500, televízia JOJ a niektoré iné médiá uviedli 800. Na tretí protest, ktorí organizovali ľudia prepojení na stranu OĽaNO, prišlo 130 ľudí. Z médií som sa však dozvedela, že ich tam bolo od 500 až po 900, ako uviedol Denník N.

Po spochybnení počtu protestujúcich ste dostali množstvo listov a vyhrážok...

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus


Zdroj: extraplus.sk