Na strane ľudí

Na strane ľudí Mimovládky a opozícia sa dlhodobo nevedia zmieriť s úspechmi mesta Humenné pod vedením primátorky Jany Vaľovej

Humenné 29. júla2018 (Extra plus)Mimovládna organizácia INEKO každý rok oceňuje hospodárske výsledky samospráv a taktiež zverejňuje rebríček finančného zdravia miest a obcí na Slovensku, kde hodnotí ich hospodárenie. Počas posledných rokov patrilo Humenné medzi tucet miest na Slovensku, ktoré v tomto rebríčku zaznamenali najväčší vzostup. Tentoraz malo mesto dostať titul ekonomického skokana roka – tak výrazne sa totiž zlepšili jeho hospodárske ukazovatele. Oceneniu Humenného by sa pritom nikto nemohol čudovať. Mesto pod vedením primátorky Jany Vaľovej dlhodobo napĺňa jednu zo základných priorít byť úspešným mestom, zdravo hospodáriť s verejnými financiami, investovať do majetku mesta a umožniť ľuďom podieľať sa na ekonomických úspechoch samosprávy. Presne touto cestou ide Humenné – vytrvalo zlepšuje svoje hospodárske výsledky a pritom každý rok zveľaďuje mesto investičnými akciami a prichádza s ďalšími benefitmi pre svojich obyvateľov. Príspevky na stravu pre seniorov zvýšilo postupne z 80-tisíc až na 200-tisíc eur ročne, zaviedlo bezplatnú mestskú hromadnú dopravu pre dôchodcov a deti až do deviateho ročníka základnej školy. V rámci pomoci mladým rodinám zaviedlo príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 100 eur a pri vstupe do prvého ročníka 150 eur. Pri tom všetkom má jedny z najnižších daní v rámci porovnateľných miest na Slovensku. Nejedna samospráva by na takéto výsledky mohla byť oprávnene pyšná.

„Nezávisle“ proti Smeru

Zázrak sa však nekonal. „Nezávislá“ organizácia INEKO potvrdila svoju povesť i vernosť myšlienkam svojho otca – zakladateľa Eugena Jurzycu (najprv patril medzi špičky SDKÚ, teraz SaS). Úspechy vlády či strany Smer-SD preto z princípu odmieta oceniť. A ak náhodou niekto uspeje v ich vlastných kritériách, ako tentoraz Humenné, ostáva jediná cesta: rýchlo kritériá zmeniť. Presne to urobilo aj INEKO. Inak by pred komunálnymi voľbami 2018 muselo mestu Humenné priznať titul „ekonomický skokan roka“.

A to by opozícii rozhodne neprospelo a určite sa to nenosí, ak mesto úspešne vedie primátorka, ktorej materskou stranou je Smer-SD. „Od takzvaných nezávislých organizácií som už za tie roky zvyknutá na všetko, ale priznám sa, toto ma prekvapilo. Zmeniť kritériá rok pred komunálnymi voľbami, keď volení zástupcovia skladajú ľuďom svoje odpočty, považujem za absolútne neférový krok. Rozumiem však, že moja opozícia by veľmi ťažko vysvetľovala svojim voličom, ako je možné, že pod vedením primátorky zo Smeru je mesto také úspešné,“ hovorí Jana Vaľová, ktorá neskrýva sklamanie. Politika humenskej samosprávy má pod jej vedením jasnú líniu: stále nové benefity občanom a trvalé zlepšovanie hospodárenia. Udržanie tohto vývoja si však vyžaduje nemalú mieru skúseností, poznatkov i manažérskych schopností. „Dlho som od svojich miestnych neprajníkov počúvala výhrady, že popri funkcii primátorky zastávam aj funkciu poslankyne NR SR. Vôbec si však neuvedomujú, že toto opatrenie šetrí mestu peniaze na môj plat, pretože namiesto primátorského platu poberám len minimálnu mzdu. Ako poslankyňa sa podieľam na tvorbe zákonov, ktoré majú zásadný vplyv na chod samosprávy, môžem ich výrazne ovplyvniť v prospech nášho mesta. A ak sa opozícia domnieva, že dlhoročné neustále cestovanie medzi Humenným a Bratislavou je nejakým pôžitkom či výdobytkom, odporúčam im vyskúšať si to aspoň jeden mesiac. Je však o mne známe, že som bežec na dlhé trate a energia mi rozhodne nechýba,“ poznamenáva humenská primátorka.

 

Kópia celoslovenskej politiky

Situácia v Humennom až nepríjemne pripomína dianie na celoslovenskej politickej scéne. Od roku 2006 sa opozícia márne snaží poraziť Smer-SD v parlamentných voľbách. Tohtoročnú výmenu na poste predsedu vlády nepriniesli voľby a nimi vyjadrená vôľa ľudí, ale politické zneužitie tragickej februárovej udalosti a následný, doteraz nevídaný spoločný tlak médií, „nezávislého“ tretieho sektora a politickej opozície. V Humennom je to ako cez kopirák – na čele mesta stojí primátorka za Smer-SD a zároveň poslankyňa NR SR, ktorá dvakrát po sebe dostala úplne jednoznačný mandát od ľudí, čelí však neustálemu tlaku miestnej opozície, „nezávislých médií“ platených miestnym podnikateľom a „nezávislých“ organizácií ako INEKO či Transparency International. Nikomu pritom neprekáža, že tak, ako za zrodom INEKO stál súčasný poslanec za SaS Eugen Jurzyca, tak za vznikom slovenskej pobočky Transparency stála manželka politika Miroslava Beblavého, ktorý je po pobyte v strane SDKÚ a zaniknutej Sieti aktuálne predsedom opozičnej strany Spolu. „Vždy som bola a dodnes som presvedčená, že v komunálnej politike majú byť ľudia schopní spojiť sa pre dobrú vec. Čo už môže byť politické na oprave chodníka či skrášlení parku, ktorý patrí nám všetkým? Žiaľ, opoziční politici v Humennom sa síce nedokážu spojiť za niečo, ale radi sa spájajú proti niekomu. Nejde im totiž o nič iné len o moc a tomu sú schopní podriadiť všetko. Záujmy ľudí sú pre nich nepodstatné,“ hovorí Jana Vaľová.
 

Trestné oznámenia ako nová zbraň

Od opozície už primátorka neočakáva nijaké ocenenie objektívnych úspechov mesta, keďže samotný Smer je pre ňu červeným súknom. „Nedávno mi dal jeden z hlavných opozičných lídrov Slovenska neuveriteľnú ponuku. Jeho strana ma vraj podporí vo voľbách, ak vystúpim zo Smeru. Nie som profesionálny politický prebehlík ako kolegovia z opozície, ktorí už vyskúšali pomaly všetky možné pravicové strany. Pôsobenie v Smere je pre mňa predovšetkým o sociálnodemokratických hodnotách a o pomoci ľuďom. Som z robotníckej rodiny, takže budem vždy stáť na strane ľudí, hovoriť ich jazykom, počúvať ich a im sa aj zodpovedať,“ podotýka primátorka. Podľa Jany Vaľovej existuje odôvodnená obava, že opozícia plánuje aj v Humennom rušiť sociálne opatrenia, zavedené za posledných osem rokov. „Ak sa človek pozrie na opozičné programy a ich postoje v celoslovenskej politike, vidí zásadný nesúhlas s každým jedným opatrením pre ľudí. Ja som v nich, naopak, pripravená v Humennom pokračovať aj v ďalšom návrhu mestského rozpočtu, ktorý práve pripravujeme,“ rozhodne hovorí Jana Vaľová.

Opozičné pôsobenie na celoslovenskej scéne i v Humennom sprevádza okrem trvalej alergie na sociálne opatrenia aj nový fenomén – zaťahovania polície či prokuratúry do politického boja. Novou „zbraňou“ sa totiž stalo podávanie trestných oznámení aj za úplné banality, ako sú bežné ľudské chyby úradníkov či účtovníkov, ktorým sa pri množstve práce niekedy nedá vyhnúť. „Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa môže podať ktokoľvek, kto má pocit, že prišlo k porušeniu zákona bez zodpovednosti, či sa zakladá alebo nezakladá na pravde. Ďalej v tomto trestnom oznámení, aby sa vyhol zodpovednosti, môže vyšetrovateľa navádzať na konkrétnu osobu, ktorú je polícia povinná vypočúvať, čo spôsobuje psychický tlak, stratu času. Ak je takýchto podaní do roka 20-30, plnia úplne iný účel ako domôcť sa spravodlivosti. Jeho samotné podanie však nič neznamená – rozhodujúce je až to, ako sa k nemu postaví polícia či prokuratúra. Pre médiá je však podávanie trestných oznámení vítanou príležitosťou zapnúť kamery a mikrofóny aj bez skončenia vyšetrovania. Daná osoba je medializovaná ako podozrivá. Nikto sa pritom nezamýšľa aj nad tým, že podávaním zbytočných a nezmyselných podnetov pridáva prácu polícii a prokuratúre, ktoré sa potom nemôžu sústrediť na riešenie skutočnej trestnej činnosti,“ pripomína humenská primátorka.
 

Najdrahšie teplo v Humennom

Angažovaniu sa niektorých podnikateľov v miestnej politike sa vzhľadom na ich finančné záujmy zrejme nemožno čudovať. V Humennom sa hovorí, že podnikateľská rodina Molnárovcov dlhodobo podporuje všetky snahy o výmenu na poste primátora. Stojí totiž za miestnou teplárňou, s ktorou má Humenné nevýhodnú a nevypovedateľnú zmluvu ešte z minulosti a vďaka nej najdrahšiu dodávku tepla na Slovensku. Zmluva na dodávku tepla pre mesto vyprší v roku 2020. Ak bude na čele mesta doterajšia primátorka, Humenné môže ušetriť až 700-tisíc eur ročne. „Za túto sumu sa dajú rekonštruovať chodníky či cesty, skrášľovať parky a mnoho iných vecí. Toto však pán Molnár veľmi dobre vie, a preto si myslím, že bude robiť všetko pre to, aby v tom čase viedol mesto človek, ktorý nie je dosť razantný a môže ho ovplyvňovať a ktorý pri svojich rozhodnutiach nebude postupovať nezávisle, pretože už možno v kampani prijme pomocnú ruku od tohto podnikateľa. Občania sami môžu vidieť, ktoré tváre sa pravidelne objavujú v novinách, ktoré vydáva táto veľkopodnikateľská skupina,“ upozorňuje Jana Vaľová.

Ako naplno ukázali pohnuté februárové a marcové politické udalosti, vplyv na médiá je jedným z kľúčových predpokladov prevratu a zmeny moci. Niet sa prečo čudovať, že Humenčania opäť dostávajú do schránok zadarmo „nezávislé“ noviny Humenský expres, ktoré nenechajú na vedení mesta nitku suchú a prekrútia aj najväčší úspech na katastrofu. Nestojí za nimi nikto iný ako spomenutý podnikateľ Molnár, ktorý sa v mediálnej oblasti angažoval aj v minulosti. „Nikto sa pritom nepozastavuje nad tým, že vydavateľ týchto médií je dlhodobo vo finančnej strate a že ich teda niekto nefinancuje pre ekonomický zisk, ale zrejme pre politický účel,“ pripomína primátorka.

Blížiace sa voľby, odpočet súčasného vedenia mesta a rastúca snaha opozície o prevzatie moci preto môžu znamenať, že Humenčania sa čoraz viac budú stretávať s dezinformáciami a špinavo cielenou kampaňou. „Som si však istá, že tak ako v minulosti, aj teraz ľudia ukážu, že sa nenechajú oklamať, spoľahnú sa na svoj vlastný úsudok a sami rozhodnú, kto je pre nich prínosom a kto nebezpečenstvom,“ uzatvára Jana Vaľová.


TEXT ERIKA LEHOTSZKÁ

Zdroj: extraplus