Humenskí futbaloví internacionáli si s primátorkou Janou Vaľovou zaspomínali na najväčšie úspechy a pozreli si domáce víťazstvo s Krompachmi

Humenskí futbaloví internacionáli si s primátorkou Janou Vaľovou zaspomínali na najväčšie úspechy a pozreli si domáce víťazstvo s Krompachmi

Humenský futbal zažil pred 22 rokmi jednu zo svojich najkrajších kapitol. Vtedajší kapitán nášho mužstva Peter Dzúrik zdvihol po finálovom triumfe 2:1 nad Spartakom Trnava nad hlavu trofej určenú pre víťaza Slovenského pohára vo futbale. Zároveň náš útočník Pavol Diňa sa po spolupráci s Jožkom Valkučákom (v súčasnosti náš úspešný mládežnícky tréner) a Ruslanom Ljubarskim, postaral o jeden z najrýchlejších gólov v histórii európskych pohárových súťaží. Ešte aj teraz mnohým pamätníkom naskakujú zimomriavky, keď v 19. sekunde odvetného zápasu Pohára víťazov pohárov a AEK Atény, Diňov výborný volej rozjasal 14 720 divákov, čo bola historicky najvyššia návšteva na futbale.

 

Aj tieto nádherné spomienky si v sobotu na vynovenom humenskom štadióne pred treťoligovým zápasom medzi FK Humenné a Pokrokom SEZ Krompachy (1:0) osviežili bývalí humenskí futbalisti, ktorí prijali pozvanie primátorky mesta Jany Vaľovej na spoločné stretnutie.

 

Snúbila sa história so súčasnosťou
V dobrej nálade spolu prebrali nielen inšpiratívnu minulosť, počas ktorej Chemlon Humenné účinkoval sedem sezón v najvyššej súťaži, ale dotkli sa aj súčasnosti a budúcnosti tohto najpopulárnejšieho športu v našom meste. Zároveň jeden z bývalých humenských futbalových „veteránov“ Jožko Babjak, poďakoval primátorke mesta za to, že sa odvážila a pustila do tak veľkého projektu rekonštrukcie futbalového štadióna. Jej traja mužskí predchodcovia na to nemali odvahu, ale primátorka ako žena to dokázala. Vyzdvihol tiež krásu novej prevádzkovej budovy a šatní pre našich futbalistov.

 

Prítomní humenskí futbaloví internacionáli, tréneri a bývalí funkcionári ocenili vstup mesta do FK Humenné, ktorý sa ako pokračovateľ futbalovej tradície v meste prediera na čoraz vyššie futbalové poschodia a od júna tohto roku môže hrať na krásnom futbalovom štadióne. Mnohí z nich sa našli aj na dobových fotografiách zachytávajúcich humenský futbal od výstavby starého štadióna, cez účinkovanie v I. slovenskej futbalovej lige, postup do najvyššej súťaže, zápasy v európskych pohároch až po súčasnosť.

 

Primátorku mesta Janu Vaľovú pochválili za splnený sľub z roku 2015, keď fanúšikom futbalu v našom meste sľúbila, že na konci jej terajšieho funkčného obdobia primátorky, postúpia naši futbalisti zo šiestej najvyššej súťaže až do III. ligy. V najvyššej súťaži na východnom Slovensku nie sú ani ako nováčik do počtu, keď sú na 6. mieste tabuľky a v Slovenskom pohári sa už prebojovali do III. kola.  

 

Radosť našim futbalovým internacionálom robia aj ich nasledovníci. Starší a mladší dorastenci (U19 a U17) bojovali v uplynulej sezóne vo svojich kategóriách v skupine o postup v II. lige Východ. Starší a mladší žiaci sa v uplynulej sezóne zoznamovali s I. ligou, kam sa im pred jej začiatkom podarilo postúpiť po 5-ročnej odmlke. Celkovo je v klube registrovaných 270 detí v mládežníckych kategóriách, vrátane družstva starších žiačok, ktoré takisto dosahujú pekné výsledky.

 

Bývalí futbalisti dostali permanentky na zápasy svojich nasledovníkov
Príjemné stretnutie s primátorkou každému rýchlo zbehlo. Jeho účastníci sa po jeho skončení vybrali na úvodný domáci súťažný zápas FK Humenné na zrekonštruovanom štadióne v novej sezóne proti Krompachom. Internacionáli si veľmi pochvaľovali, že ako znak vďaky za to, čo urobili pre humenský futbal, obdržali z rúk primátorky ce­losezónne permanentky na zápasy FK Humenné. Veríme, že svojich nasledovníkov povzbudia z tribúny nielen potleskom po peknej akcii alebo góle, ale ich dlhoročné skúsenosti a názory poslúžia aj pre ďalší rozvoj humenského futbalu.

 

FK Humenné – Pokrok SEZ Krompachy 1:0 (0:0)

 

Gól: 64. Radovanovič
ŽK: 48. Zlacký, 64. Radovanovič – 55. Čegiň, 63. Košč, 84. Gáborčík. Pred 550 divákmi rozhodovali: Cyril Juhás – Dávid Béreš, Patrik Adamčo.
Zostava FK Humenné: Dominik Vohar – František Dolutovský, Nikola Laković, Miroslav Porvazník, Peter Kokočák(88. Jakub  Bialončík), Slobodan Andrić, Cyril Vasiľ ©, Marek Zlacký (90. Norbert Sališ), Vladimír Voroňák, Dárius Popik (90. Marcel Balog) Predrag Radovanović.